21/11/2006-12:00
Millî Eğitim Bakanlığının 2007 yılı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüldü. Burada konuşan Bakan Çelik, bakanlığında personel işlemlerinin artık elektronik ortamında yapıldığını ifade ederek, Mesai kavramı 7 gün 24 saate çıkarıldı dedi.Millî Eğitim Bakanlığının 2007 yılı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüldü. Burada konuşan Bakan Çelik, bakanlığında personel işlemlerinin artık elektronik ortamında yapıldığını ifade ederek, Mesai kavramı 7 gün 24 saate çıkarıldı dedi.

2007 yılı bütçesinin geçen yıla göre yüzde 28.9 artarak, 21 milyar 355 milyon 534 bin YTLye yükseldiğini ifade eden Bakan Çelik, bu bütçenin, konsolide bütçenin yüzde 10.42sini oluşturduğunu söyledi. Bakan Hüseyin Çelik, bu oranın geçen yıl yüzde 9.50 olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Çelik, 2002de genel bütçe içindeki payı yüzde 6.9 olan eğitim bütçesinin oranının bu yıl 10.42ye yükseldiğini anlattı. 2007de kamu yatırmalarına ayrılan payın 9 milyar 639 milyon YTL olduğunu anımsatan Bakan Çelik, bu oranın geçen yıla göre düşmesine rağmen, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinde düşme değil, artma yaşandığını bildirdi. Bakan Çelik, eğitimde yatırım için ayrılan bütçenin 2006da 1 milyar 241 milyon 498 bin YTL iken, bu yıl 1 milyar 490 milyon YTLye yükseldiğini söyledi.

Bakan Hüseyin Çelik, özel idarelerinden eğitime 800 milyon YTL yatırım payı ayrıldığını belirterek, 2007de kamuda en çok yatırım yapacak bakanlığın Milli Eğitim Bakanlığı olacağını söyledi. Şartlı nakit transferi için öğrencilerin annelerine yapılan ödemenin de dahil edildiğinde eğitim bütçesinin çok daha fazla olacağını belirten Bakan Çelik, Hala Japonya, Güney Kore gibi ülkelerin gerisindeyiz ama durum dünden daha iyidir dedi.

YÖKun 2007 yılı bütçesi hakkında da bilgi veren Çelik, bu yıl bu kuruma ayrılan payın geçen yıla göre yüzde 12.65 artarak 6 milyar 586 milyon 537 bin YTL olduğunu söyledi. Bakan Çelik, YÖKe yatırım ödeneği için ayrılan payın bakanlık için ayrılan ödenekten de fazla olduğunu belirtti.

Bakan Çelik, Milli Eğitim Bakanlığının fiziki altyapısının 2006da arttığına işaret ederek, 2006 yılının Temmuz ayı itibariyle 85 bin derslik yapıldığını, bu rakamı bu yılın sonu itibariyle 100 bin 272ye çıkaracaklarını vurguladı.

Devletin yanı sıra belediyeler ve özel sektöründe okul yaptırdığını ifade eden Çelik, belediyelere doğrudan eğitime yatırım yapma imkanı getirdiklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanı Çelik, okulları depreme karşı dayanıklı hale getirdiklerini kaydetti.

İmar Yasasında değişiklik yaparak okullara daha kolay arsa bulunması imkanını getirdiklerini ifade eden Bakan Çelik, imar planında arsası okul yeri olarak görünen vatandaşla sorunlar yaşandığını ifade etti.

Çelik, Kamulaştırmaya paramız yok diyoruz. Vatandaş, `vazgeçin diyor, vazgeçemiyoruz da. Bir manada bu işe `Deli Dumrul mantığıyla yaklaşıyoruz. Biz de bu işi çözmek için takas yöntemini getirdik diye konuştu.

2007de kırsal kesimdeki eğitimi desteklemek amacıyla lojman yapımına hız vereceklerini belirten Bakan Çelik, köy okullarındaki tuvaletleri de kullanılır hale getireceklerini söyledi. Bakan Çelik, taşınabilir okullar yapacaklarını da ifade etti.

İktidarları döneminde Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı olarak 24 yeni yurt yapıldığını belirten Bakan Çelik, 35 bin kapasiteli 40 yeni yurdun yapımının devam ettiğini söyledi. Bakan Çelik, yurtları yıldızlı oteller haline getirdiklerini ifade etti.

Bakanlığında büyük açık olduğunu söylediği bilgi teknolojisi konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bakan Çelik, öğrencilerin yüzde 90ına ADSL internet hizmeti götürdüklerini bildirdi. Bakan Çelik, bazı okullarda kullanılmayan bilgisayarların, kullanılmadığı için demode olduğunu ve çöpe atıldığını vurguladı. Bakan Çelik, 50 bin öğretmene bilgisayar eğitimi verdiklerini kaydetti.

Bakanlığında personel işlemlerinin artık elektronik ortamında yapıldığını ifade ederek, Mesai kavramı 7 gün 24 saate çıkarıldı diyen Bakan Çelik, Öğretmen ataması döneminde Milli Eğitim Bakanlığı koridorları çarşamba pazarını andırıyordu. Bugün atamalarda koridorlarda in cin top oynuyor ama işlemler çok çabuk yapılıyor dedi.

Bakan Çelik, 800 bin öğrencinin ortaöğretim kurumlarına giriş işlemlerini mektup yerine internet üzerinden yapmaları nedeniyle 8 milyon YTL?yi ödemek zorunda kalmadıklarını söyledi.

AB ilerleme raporunda Milli Eğitim Bakanlığından övgüyle bahsedildiğini ve herhangi bir ciddi eleştiriye yer verilmediğini belirten Bakan Çelik, bu tür gelişmelerin sevindirici olduğunu söyledi.

?Eğitim camiasında çalışanların ücretlerinin az olduğunu? kendisinin de söylediğini belirten Bakan Çelik, ?Bütçe imkanları doğrultusunda en büyük ücret artışı, eğitim camiasına yapıldı? dedi.

Ek ders ücretlerine geçen yıl yüzde 40 zam yapıldığını belirten Hüseyin Çelik, ek ders ücretlerinin ek ödeme dışında tutularak öğretmenlerin 80 milyonluk zamdan faydalandırıldığını kaydetti.

Bakan Çelik, enflasyonun yüzde 55 olduğu 2000 yılında öğretmen ücretlerine yüzde 34 zam yapıldığını, yüzde 54 enflasyon olan 2001?de öğretmenlere yüzde 44 zam verildiğini anımsattı.

Özürlülere yönelik eğitim hizmetlerine de değinen Bakan Çelik, okul çağındaki özürlülerin okullara ücretsiz taşındığını, 6 ay evinden çıkamayan özürlülere ise ''mobil öğretmen'' göndererek evinde eğitim verdiklerini söyledi. Bu tür hizmetlerin daha önceden ?hayal edilemediğini? ifade eden Hüseyin Çelik, ?Birilerinin telaşa düşmelerinin sebebi, bu hizmetlerdir. Herkes görevini yapsaydı bunları söylemezdik. Bizim yaptığımız, yapılması gereken ama şimdiye kadar yapılamayanlardır? diye konuştu.

AK Parti Hükümeti döneminden önce ilköğretim öğrencilerine 13 YTL burs verildiğini de belirten Çelik, burs ücretlerinin 54 YTL?ye çıkarıldığını, bunun sadece cep harçlığı olarak verildiğini söyledi.

Bakan Çelik, yükseköğrenim öğrencilerine daha önce verilen 45 YTL?lik bursun 130 YTL?ye çıkarıldığını bildirerek, ?Üniversite öğrencisine verilen burs, gelecek yıl 150 YTL olacak. Dar gelirli ailelerin yavrularının okuması için bu burslar önemlidir? dedi.

1282