ABD'DEKİ TÜRK ÇOCUKLARI, ÇANAKKALE RUHUNU "ÇANAKKALE DİJİTAL SANAT SERGİSİ" İLE YAŞIYOR  
ABD'DEKİ TÜRK ÇOCUKLARI, ÇANAKKALE RUHUNU

ABD'DEKİ TÜRK ÇOCUKLARI, ÇANAKKALE RUHUNU "ÇANAKKALE DİJİTAL SANAT SERGİSİ" İLE YAŞIYOR

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığının Amerika Eğitim Müşavirliği ve diğer eyaletlerdeki Eğitim Ataşelikleri, Çanakkale Zaferi'nin 109. yılında, Türk tarihindeki bu dönüm noktasını genç nesillere aktarmak amacıyla "Çanakkale Dijital Sanat Sergisi" düzenliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Türk çocukları, Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümüyle ilgili düzenlenen yarışmaya, hayallerindeki görselleri yapay zekâ ile oluşturarak katılıyor.
 
Ülkenin farklı eyaletlerinden pek çok Türk çocuğu, dijital sanat sergisine çevrim içi yapay zekâ teknolojilerinden faydalanarak oluşturdukları görsellerle katılıyor.
 
Çanakkale Zaferi'nin anısına, "18 Mart'ta, 18 Başlıkta Çanakkale Destanı" temasıyla, yaşları 5 ila 18 olan çocuklara yönelik düzenlenen etkinlik, ABD'de yaşayan Türk çocuklarının tarihlerini sanat aracılığıyla keşfetmelerine ve ifade etmelerine olanak sağlıyor.
 
Sergi, hem yarışmacı olarak katılan hem de sergiyi dijital ortamda ziyaret eden çocuklara Çanakkale Savaşı'nın önemli anlarını yapay zekâ destekli dijital görseller aracılığıyla yeniden yorumlama fırsatı sunuyor. Devam eden yarışma çerçevesinde açılan siteye şu ana kadar 100'e yakın görsel yüklendi.
 
Sergi kapsamında, Atatürk'ün Conkbayırı savunmasından Seyit Onbaşı'ya, Anzak askerleriyle İnsanlık köprüsü kurulmasından Nusret Mayın Gemisi'ne 18 başlıkta kahramanlık hikâyeleri üzerinden eserler kabul edilirken, çocukların hazırladığı dijital eserlerden seçilenler "18martdestani.com" web sitesinde sergileniyor.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.