BAKAN YARDIMCISI YILMAZ, BULGARİSTAN'DA ZİYARETLERDE BULUNDU  
BAKAN YARDIMCISI YILMAZ, BULGARİSTAN'DA ZİYARETLERDE BULUNDU

BAKAN YARDIMCISI YILMAZ, BULGARİSTAN'DA ZİYARETLERDE BULUNDU

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, temaslarda bulunmak üzere Bulgaristan'a gitti.

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Bulgaristan'da Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcıları Genka Petrova ve Marieta Georgieva ile bir toplantı gerçekleştirdi. Sofya'da gerçekleşen toplantıda Türkiye ve Bulgaristan arasında eğitim ve bilim alanındaki ortak faaliyetlerin genişletilmesi ve eğitim alanındaki iş birliklerinin artırılması konuları ele alındı.
 
Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliğini de ziyaret ederek Büyükelçi Aylin Sekizkök ile de görüştü.
 
Bulgaristan ziyareti kapsamında, Yüksek İslam Enstitüsündeki (YİE) akademisyenler ve öğrenciler ile de bir araya gelen Yılmaz, Sofya Üniversitesi Türkoloji Bölümünü de ziyaret etti.  Yılmaz, ayrıca Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti Başmüftüsü Mustafa Hacı ve Yüksek İslam Şûrası Başkanı Vedat Ahmet ile heyetler arası bir görüşme gerçekleştirmesinin ardından Mestanlı İlahiyat Lisesine giderek burada öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.
 
Yılmaz, Kırcaali'de ise bölge Müftüsü Basri Eminefendi ile görüşmesinin ardından Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneğinde Türkçe öğretmenleri ile de bir araya geldi. Programının devamında Filibe'ye giden Yılmaz, Filibeli Ahmet Kütüphanesini ziyaret ederek, burada Türkiye'den gelen üniversite öğrencileri ile de buluştu. Bakan Yardımcısı Yılmaz Filibe'de Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü ve Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosu Tolga Orkun ile de görüştü.
 
Plevne'de ise bölge müftüsü Necatin Necipov'u ziyaret eden Yılmaz, temaslarına Rusçuk'da devam etti.  Yılmaz, Rusçuk İlahiyat Lisesini ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi ve Ahmet Şerif Şerefli Kütüphanesinde Türk öğretmenlerle görüşme gerçekleştirdi.
 
Temaslarına Razgrad'da devam eden Bakan Yardımcısı Yılmaz, Razgrad Müftülüğünü ziyaret etti ve bölge Müftüsü Mehmed Ala ile görüştü.
 
Bakan Yardımcısı Yılmaz, son olarak Şumnu'da Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesinde öğretmen ve öğrencilerle, Şumnu Üniversitesi'nde ise Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlileri ve Türk filolojisi öğrencileriyle bir araya geldi. Şumnu Müftülüğünü de ziyaret ederek bölge Müftüsü Mesut Mehmet ile de görüşme gerçekleştirdi.
 
Bakan Yardımcısı Yılmaz'a Bulgaristan'da temaslarında Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Tuba Korkmaz eşlik etti.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.