BAKAN YUSUF TEKİN, ÜMRANİYE'DE OKUL AÇILIŞINA KATILDI  
BAKAN YUSUF TEKİN, ÜMRANİYE'DE OKUL AÇILIŞINA KATILDI

BAKAN YUSUF TEKİN, ÜMRANİYE'DE OKUL AÇILIŞINA KATILDI

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, İstanbul'da Dudullu Amanetoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinin açılış törenine katıldı.

Bakan Yusuf Tekin, iş insanı Hacı Emin Amanetoğlu'nun bağışlarıyla Ümraniye'de yapılan Dudullu Amanetoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinin açılış törenine katıldı. Okul girişinde öğrenciler tarafından karşılanan Tekin, törendeki konuşmasına okulun yapılmasına vesile olan herkese teşekkür ederek başladı.
 
Bakan Tekin, 2002'de dönemin hükûmetinin "Cumhuriyetin 100. Yılına Mektuplar" kampanyası başlattığını anımsatarak mektup yazan öğretmenler, öğrenciler ve bakanlık müfettişlerinin taleplerinde 100. yıla dair dileklerin yer aldığını aktardı.
 
Bir üniversite öğrencisinin mektubunda, "İnşallah, Cumhuriyetin 100. yılında insanlar kılık kıyafeti, başörtüsünden dolayı aşağılanmazlar, ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmezler." yazdığını dile getiren Tekin, bir öğretmenin de "Üçüncü tayinim, inşallah Cumhuriyetin 100. yılında farelerin cirit atmadığı bir okulda görev yaparım.", başka bir öğretmenin ise "İnşallah, bir gün suyu akan, elektriği olan bir okulda öğretmenlik yaparım." temennilerinde bulunduğunu anlattı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde yalnızca derslik yapmadıklarını, dersliklerin niteliğini de yirmi yıl içinde geliştirdiklerini vurgulayan Tekin, "Bunu siyaset literatüründe ya da uluslararası literatürde bir başka ülkeyle ilgili olarak görsek 'Vay be! Adamlar eğitimde devrim yapmışlar!' deriz ama biz olduğumuz zaman, burada olduğu zaman fazla dikkat çekici bir hâle gelmiyor maalesef." ifadesini kullandı.
 
Yusuf Tekin, Ümraniye ilçesindeki eğitime dair gelişmeler konusunda şunları paylaştı:
 
"2002-2003 eğitim öğretim yılında Ümraniye'de toplam 140 bin 77 öğrencimiz varmış, bugün de rakam aşağı yukarı 139-140 bin. Öğrenci sayısı itibarıyla Ümraniye'de stabil bir durum var. Peki sayı böyleyken öğretmen sayımız ne olmuş? Sadece Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda 2002 yılında 4 bin 77 öğretmen varmış, şu an itibarıyla Ümraniye sınırları içindeki okullarımızda 8 bin 228 öğretmenimiz var. Yani öğrenci sayısı aynı, öğretmen sayısı ikiye katlanmış durumda. 2002'de Ümraniye'de 114 okulumuz varmış, bunun karşılığı yaklaşık 2 bin 400 derslik. Şu an Ümraniye'de 399 okulumuz, 4 bin 712 dersliğimiz var."
 
Bakan Tekin, okul yaparken hayırseverlerin, yerel yönetimlerin ve tüzel kişilerin büyük katkılarının olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:
 
"Sadece 2023 yılı haziran ayından itibaren şu ana kadar hayırseverlerimizle yaklaşık 4 bin derslik protokolü yaptık. Bir paydaşımız daha var, o da yerel yönetimler. İstanbul gibi bir yerde bütçeden bize kaynak ayrılsa bile okul yapmamıza yetmiyor bu. Arsa üretemiyoruz. Ürettiğimiz arsalar üzerinde inşaat yapamıyoruz veya ürettiğimiz arsalar üzerinde inşaatına başladığımız okullarda eğitim öğretim başlatamıyoruz çünkü bazı belediye başkanları, bazı kişiler değişik sebeplerle ya 'AK Parti döneminde olmasın, yapılmasın!' gibi politik sebeplerle ya da eğitim dışında başka öncelikleri olduğu için bize bu konuda yardımcı olmuyorlar. Başlatılan inşaatlarımızı durduran belediyelerimiz var, yıllardır üzerinde hizmet verdiğimiz okulumuzun yıkımı için mülkiyet davası açıp yargı sürecini başlatan belediyeler var."
 
"Türkiye Yüzyılı" kapsamında eğitimlerin içeriğini daha nitelikli haâle getirmeyi hedeflediklerini dile getiren Tekin, bir araştırma sonucuna göre Türkiye'de velilerin çocuklarıyla birlikte kitap okuma süresinin haftada 4,5 saat olduğunu söyledi.
 
Velilerden eğitim seferberliğine destek olmalarını isteyen Tekin, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Çok fazla sağda solda konuşuluyor 'Her tarafı imam hatipler ile doldurdular.' diye. Sizin de kafanızda bir soru işareti olabilir. Şu an İstanbul'da liseye devam eden öğrenciler arasında imam hatip liselerine devam eden öğrencilerin oranı yaklaşık yüzde 10 civarında. Bu rakam 28 Şubat dönemindeki yani o darbe sürecine girmeden önceki rakamın altında bir rakam. Dolayısıyla doğal koşullarında seyir etmesi gerekiyor."
 
Konuşmanın ardından Bakan Tekin ile protokol üyeleri okulun açılış kurdelesini kesti.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.