KOD HAFTASI 2023 KUTLAMALARI BAŞLADI  
KOD HAFTASI 2023 KUTLAMALARI BAŞLADI

KOD HAFTASI 2023 KUTLAMALARI BAŞLADI

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) koordinasyonunda 7 Ekim'de başlayan Kod Haftası 2023 Kutlamaları, yoğun bir katılımla devam ediyor. Kod Haftası Kutlamaları 22 Ekim tarihine kadar sürecek. 

Erken yaşlardan itibaren çocukların kodlama becerisini desteklemek için Avrupa çapında yürütülen Code Week- Kod Haftası, Türkiye dâhil 70'in üzerinde ülkede aktif olarak devam ediyor. 70'i aşkın ülke ve 30 binden fazla etkinlikle yoğun bir katılımla devam eden Kod Haftası'nda Türkiye; 10 binden fazla etkinlik gerçekleştirerek en çok etkinlik düzenleyen ülke olarak yer aldı. 
 
Eğitimde yenilikçi uygulamaları destekleyen ve kodlama eğitiminin önemine inanan katılımcılar; okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim olmak üzere her kademede etkinlikler düzenleyerek öğrencileriyle beraber kodlamanın eğlencesini keşfediyor. Yüz yüze ve çevrim içi düzenlenen etkinlikler, 19 farklı temada gerçekleştirilirken robot teknolojisinden veri işleme ve görselleştirmeye, yazılım geliştirmeden oyun tasarlamaya, artırılmış gerçeklikten yapay zekâya kadar pek çok farklı temada gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde öğrenciler kodlama ile tanışıyor ve kodlama becerilerini geliştiriyor.
 
Kod Haftası 2023 Ulusal Teması: Cumhuriyetimizin 100. Yılı
Her branştan öğretmenin katılabildiği ve ön koşulun bulunmadığı Kod Haftası'nda her yaş grubundan öğrenci için birçok etkinlik yapılırken 2023 yılının teması "Cumhuriyetimizin 100. Yılı" olarak belirlendi. Türkiye'de gerçekleştirilen 10 binden fazla etkinliğin büyük çoğunluğu "Cumhuriyetimizin 100. Yılı" temasıyla yürütülüyor. Katılımcılar, kodlama ile öğrenciler için analitik düşünme, sistematik düşünebilme, yaratıcılık ve problem çözme gibi birçok beceriyi öğrencilerle buluşturuyor.
 
Öğrencilerinin kodlama becerilerini geliştirmek, farkındalığı artırmak, birlikte çalışmayı teşvik etmek ve kodlama kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla etkinlik üreten katılımcılar, sadece kendi okulları ve öğrencileriyle değil; Kod Haftası'na dâhil olan her katılımcıyla etkinlik geliştirerek hem Türkiye genelinde hem de Avrupa başta olmak üzere yurt dışındaki katılımcılarla da etkileşim kurabiliyor.
 
Öğrencilerin kodlamaya olan meraklarını artırmakla birlikte yazılım ve bilgi işlemsel düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen Kod Haftası, 22 Ekim tarihine kadar devam etse de yıl boyunca etkinlik başvurusu almaya devam edilecek.
 
Kod Haftası'na katılmak ve etkinlik gerçekleştirmek için https://codeweekturkiye.eba.gov.tr/ internet adresi ziyaret edilebilir.
 
Kod haftası için sosyal medya hesapları:
Facebook için Codeweek Türkiye,
Instagram için @codeweekturkiye,
Twitter için @CodeweekTurkiye

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.